Kolekce " Balóny nad krajinou"

13.11.2023

Rádi byste se někdy prolétli balónem nad krajinou? Nyní můžete letět s námi.

Ponořte se na cestu dalekou, lákavou, plnou dobrodružství a překonaných překážek. Na cestu směrem sám k sobě, do svého nitra, do vlastní svobody. Poleťte a nechte se nést vzduchem až tam, kde je jen láska, která je vším - objímající, milující a všudypřítomná. "Jen" si umožnit jí vidět a cítit :-)

Tyto obrazy jsou k prodeji jen jako celá kolekce.                                                                                                    Jsou určeny do veřejných prostor. Cena je sdělena na vyžádání. 


Analýza díla

Kolekce Balóny nad krajinou

Autorka: Hany Antoninova

Acryl 140x80cm, 80x140cm, 70x80cm

Vytvořeno 2021

Kolekce Balóny nad krajinou soudobé autorky Hany Antonínové sestává ze dvou pláten velkých rozměrů a třetího středně rozměrného plátna. Byla vytvořena na konci roku 2021 a volně navazuje na předchozí tvorbu. Se zobrazováním horkovzdušných balónů ve výtvarném umění se setkáváme od doby jejich vynálezu v 18. století. Autorka ve své kolekci tématicky navazuje na díla Francesca Guardi, Gustava Dore, Maurice Prendergasta či Paula Klee. Při hlubší analýze jejích obrazů však zjišťujeme, že se nespokojuje s pouhým zobrazením balónů nad krajinou, jak jsme toho byli svědky při obdivování těchto vynálezů v době jejich vzniku. Využívá jejich zobrazení především k alegorickému vyjádření cesty do svobody. Tímto se stává poselství její kolekce v dějinách umění jedinečné.

Stejně jako post impresionista Maurice Prendergast volí volné tahy štětcem a specifickou barevnou kompozici. Její obrazy jsou snivé a zároveň trojrozměrné. Při delším pohledu je divák vtahován do příběhu otištěného v díle a může se nechat unášet balónem. Růžový balón z prvního plátna vzlétá a míří ke slunci. Opouští kouzelný les, který skrývá mnohá tajemství a pozorné oko v něm může vyčíst nejeden pohádkový příběh. Cesta světla je dána... balón se vznáší... příběh pokračuje a my vidíme, jak se blíží ke sluneční bráně. Prolétá krajinou jezer a vodopádů. Jejich šumění očišťuje naši mysl od nánosů strachů a starých myšlenek. Nová budoucnost je nadosah. Přistání.... Nový život. Nová budoucnost... plátno třetí.

Tato kolekce je vzhledem ke svému širokému působení a velkým rozměrům pláten autorkou doporučována k umístění především do reprezentativních prostor či veřejných hal. Její positivní působení na diváka příznivě ovlivňuje atmosféru v prostorách, kde je umístěna, což ocení všichni přítomní, kteří mají příležitost užít si jejich dlouhodobého působení. Specifikem tvorby Hany Antonínové je volba barev dle specifické metodiky Hlubinné harmonizace zvukem a barvou, jíž je sama autorkou. Volba barevné škály proto v jejích dílech není náhodná. Naopak. Jde o velmi cíleně volené spektrum barev, které příznivě působí na podvědomí diváka a vede jeho mysl k positivnímu naladění. Sama autorka totiž vnímá smysl uměleckého díla v tom, že směřuje diváka do nitra, probouzí jeho fantazii a otevírá jej vzpomínkám jeho duše, čímž se liší od mnohých autorů.

Autorka: uměnovědkyně Bc. Ilona Drobíková, Dis.